صفحه ها
دسته
عاشقونه ღ☆ஜ
لينك شخصي
لينك
قابل ورود
وبستون هوشمند
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 3
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

مادر بردها قطعات پیچیده ای هستندکه ارتباط میان اجزای مختلف کامپیوتر را با یکدیگر فراهم می کنند.قطعات روی مادر برد را می توان به گروههای کلی زیر تقسیم کرد:

 

1.     سوکت یا سوکتهای مربوط به cpu

 

2.     اسلات های توسعه  ISA PCI و AGP

 

3.      سوکت های مربوط به حافظه های RAM

 

4.     CHIPSET  مادر برد

 

5.   تراشه ROM BIOS به اضافه حافظه CMOS و باتری backup که برای حفظ محتویات این حافظه RAM  مورد استفاده قرار می کیرد.

 

6.     کریستال کلاک . پایه های برق دهی به مادر برد

 

7.   پورت های I/O  برای ارتباط سریال و موازی شامل پورت های سریال و موازی استاندارد و پورت های PS/2 و USB

 

8.     کنترل کننده های FDC و IDE

 

9.     پایه های خبری و کنترلی

 

مادر برد ها به سه نوع کلی AT ، XT و ATX تقسیم می شوند که مادر برد های XT برای پردازنده های 8بیتی اولیه مورد استفاده قرار می گرفتند.

 

مادر بردهای AT و ATX برتری های بسیاری نسبت به این مادربرد های قدیمی دارند که از میان آنها می توان به گذرگاه های جدیدتر PCI و AGP اشاره کرد.

 

سوکت های CPU متداول که در مادربرد های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند سوکت های ZIF و سوکت های SLOT 1 هستند.سوکت های ZIF برای پردازنده های قدیمی اینتل و پردازنده های کمپانی های رقیب اینتل مانند AMD و Cyrix استفاده می شوند و سوکت های  Siot 1 نیز برای پردازنده های پنتیوم  II به بعد اینتل مورد استفاده قرار می گیرند.معمولا یک مادربرد با CPU های با سرعت های مختلف می تواند مورد استفاده قرار بگیرد که بدین منظور اعمال تنظیماتی با استفاده از جامپر ها و سوئیچ های DIP لازم است. حافظه RAM اصلی ترین حافظه ای است که برای ذخیره موقت اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.حافظه های RAM به طور کلی به دو گروه استاتیک و دینامیک تقسیم می شوند که ماژول های  حافظه های RAM موجود در بازار همگی حافظه های دینامیک هستند.ماژول های حافظه RAM دینامیک از نظر بسته بندی مورد استفاده برای حافظه RAM به دو نوع کلی SIMM و DIMM تقسیم می شوند که حافظه های DIMM جدیدتر بوده و کارایی بالاتری دارند.علاوه بر تفاوت میان بسته بندی ماژول های حافظه RAM تکنولوژی مورد استفاده در حافظه های RAM مختلف نیز با یکدیگر متفاوت هستند البته تقریبا تمام حافظه های RAM جدید از تکنولوژی SDRAM استفاده می کنند .برخی از حافظه های RAM نیز امکان تشخیص و حتی تصحیح خطای RAMرا برای کاربر فراهم می کنند که برای کامپیوتر های سرور و سائر محیط های حساس مناسب هستند.این حافظه ها به دو گروه کلی حافظه های  Parity دار و ECC  تقسیم می شوند.

 

گذرگاه یا باس به مسیر اطلاعات در مادربرد و کارت های افزودنی اطلاق می شود.کارت های افزودنی در اسلات هایی نصب می شوند که از طریق این باس ها با CPU وبا یکدیگر در ارتباط هستند. اسلات های PCIوISA و  AGP اسلاتهای هستند که در مادربرد های امروزی بیشترمورد استفاده قرار می گیرند.

 

پورت هایی برای اتصال مادر برد به ادوات مختلف به کار می روند وشامل انواع پورت های موازی وسریال وusb و رابطهای برای صفحه کلید وموس می باشند. استاندارد IEEE 1284 استانداردی است که نحوه استفاده از پورت مواری دو طرفه را تعیین می کند.

 

پورت موازی دارای مدهای سنترونیکس یا EPP,SPP,ECP ودریافت چهار یا هشت بیت از یک وسیله خروجی می باشد. مدهای سنترونیکس و            ECPبرای ارتباط با ادوات ذخیره سازی داده به کار می رود برای ارتباط سریال نیز از پورت های COM استفاده می شود که دارای دو فرمت متداول DB 9وdb 25می باشد .

 

پورت PS/2برای موس استفاده می شود پورت USBپورتی است که در کامپیوترهای جدید مورد استفاده قرار گرفته است ومی توان تا 127 دستگاه جانبی را از طریق آن به کامپیوتر وصل کرد. پورتUSBدارای ویژگی PLUG and PLAY بوده وسرعت انتقال آن به MBPS  12 می رسد که حدود 6 برابر حداکثر سرعت پورت موازی می باشد.

 

برای اتصال یک وسیله جانبی پورت سریال یا موازی کامپیوتر از کابل LINKوبرای تست صحت عملکرد هر یک از این پورتها از LOOPBACK PLUG استفاده می شود. امروزه اکثر پورت های سریال وموازی به صورت Onboardمورد استفاده قرار می گیرند ولی در گذشته معمولا از کارتهای I/Oاستفاده می شد.

 

سیستمهای اولیه XTبه دلیل اشکالاتی از قبیل محدودیت عرض گذرگاه داده ،عدم وجودSETUPنرم افزاری ومحدود بودن فضای حافظه RAMقابل آدرس دهی جای خود را به سیستمهای ATدادند. سیستمهای ATبرای مدتهای مدید تنها انتخاب ممکن بودند ولی امروزه بیشتر سیستمهای ATXمورد استفاده قرار می گیرند که از مزایای آنها می توان به قابلیت کنترل منبع تغذیه وخاموش کردن کامل سیستم به هنگامSHUT DOWN  اشاره کرد.

 

مادربردها برحسب نوع اسلات CPUبه دو گروه عمده SLOT 1وsocket 7تقسیم می شوند که سوکتهای  SLOT 1 برای پردازند های جدید پنتیوم IIبه بعد مورد استفاده قرار می گیرند. ازتفاوتهای دیگرمیان مادر بردها می توان به تفاوت سرعت گذرگاه سیستم تعداد ونوع اسلاتهای مورد استفاده وCHIPSETمادربرد اشاره کرد.

 

در خرید مادربردبای به نوع وسرعت CPUقابل استفاده وسرعت گذرگاه اصلی سیستم وتعدادو نوع حافظه های RAMقابل نصب پورتهای ورودی وخروجی وادوات اضافی ONBOARD,CHIPSET مادربرد توجه کرد.

 

هر کامپیوتردارای BIOS می باشد که در یک حافظه ROMذخیره می شود.

 

BIOS مجموعه ای از روتین های نرم افزاری است که به محض روشن شدن کامپیوتر اجرا می شوند.برنامه CMOS Setup با استفاده از محتویات BIOS  و تنظیمات صورت گرفته توسط کاربر سخت افزار را در ابتدای راه اندازی کامپیوتر آزمایش می کند،سیستم عامل را اجرا کرده از انتقال داده در میان ادوات مختلف پشتیبانی می کند.علاوه بر داده های پیکر بندی سیستم تاریخ و ساعت واقعی نیز در CMOS حفظ می شود .از آنجا که CMOS در یک حافظه RAM ذخیره می شود برای حفظ محتویات آن از یک باتری Backup استفاده می شود.

 
يکشنبه هجدهم 12 1387
X